Plazmalanmış Su COVID-19’dan Koruyabilir!

Laboratuvar koşullarında iki elektrot arasına yerleştirilen gaza elektrik voltajı uygulayarak; maddeye ısı enerjisi, kimyasal enerji, nükleer enerji gibi enerjiler aktararak ya da elektron, foton gibi parçacıklarla maddeyi bombardıman ederek üretilen plazma, endüstriyel mühendisliğin en önemli buluşlarından. Tıp ve Biyomedikal’de kullanımları oldukça yaygın olan plazma teknolojisi sterilizasyon ve su arıtma sistemlerinde de kullanılabilir! Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Tamer Akan, ESOGÜ laboratuvarında ürettikleri plazmalanmış suyun başta COVID-19 virüsü olmak üzere pek çok bakteriyi yok edebileceğini söylüyor.

“Plazmalanmış su ürettik”

ESOGÜ Haber’e açıklamada bulunan Akan, maddenin 4. hali olarak da bilinen “plazma”nın su üzerindeki uygulamalara ilişkin bilgilendirmede bulunuyor: “ESOGÜ Soğuk Plazma Laboratuvarı’nda şimdiye kadar pek çok bakteri üzerine soğuk plazma uygulayarak sterilizasyon çalışmaları; sebze, meyve, balık gibi çeşitli gıdalar, tohum ve diş üzerine çeşitli soğuk plazma uygulamaları yapılmıştır. 2019 yılında “Adding Water Droplets Into Atmospheric Pressure Plasma Jet of Helium, IEEE Transactions on Plasma Science, 47,11, 2019” çalışmasında, soğuk plazma ile işlenmiş ‘Plazmalanmış Su’ ürettik. Su üzerine çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Soğuk plazmaların su üzerine uygulanması ile üretilen “Plazmalanmış Su (Plasma Treated Water)” çok farklı özellikler ortaya koymuştur. Plazma uygulaması ile su, öncelikle arıtma ve sterile edilebilmektedir. Bununla birlikte plazmalanmış suyun pH değeri, redoks potansiyeli, iletkenliği, hidrojen peroksit oranı, nitrit ve nitrat iyon konsantrasyonu değiştirilerek çok farklı özellikte su üretilmiş olmaktadır. Plazmalanmış suyun bakterileri öldürdüğü gösterilmiştir. Bu nedenle plazmalanmış su ile gerek ağız gerekse serum yoluyla hastaya verilerek enfeksiyon mücadelesi yapılabilecek; yeni tür ilaç üretiminde katalizör olarak kullanılabilecektir. Ayrıca plazmalanmış su ile beslenen bitkilerin hem yaprakları hem de ürünlerinin çok daha gelişkin olduğu gösterilmiştir. Plazmalanmış suyun virüsleri yok edici etkisi olduğunu gösteren çok sayıda araştırma yapılmıştır. Plazmalanmış su ile el ve yüz yıkanması virüslerden koruyucu etkide bulunabilir; kıyafetlerimiz, maskelerimiz, gıdalarımız ve yaşam alanlarımız da plazmalanmış su ile yıkanarak virüslerden arındırılabilir.”

“Plazmalanmış su sprey olarak da kullanılabilir”

Plazmalar ile son derece kısa uygulama zamanlarında farklı türde bakterilerin yok edilebildiğini belirten Akan açıklamasına şöyle devam ediyor: “Araştırmalarımızda ‘Plazmalanmış Su’yun, çeşme suyu, alkali su ve distile sudan üretilmiş ve çeşitli bakteri ve virüslerde aktif oksijen ve hidrojen asit türlerinin etkisi ile patojenlerin yaşam aktivitesini bozduğu görüldü. Ürettiğimiz sistemde OH, NO, O gibi radikaller tespit edilmiştir. Bununla birlikte çeşme suyunun pH değeri 8’den 5’e, alkali suyun 7’den 4,5’a ve distile suyun pH değeri 6,5’ten 4’e düşmüştür. Son derece asidik olan bu sular aracılığı ile kolaylıkla mikro-organizmalarla ve virüslerle mücadele edilebilir. Plazmalanmış su doğrudan kullanılabildiği gibi, sprey olarak da kullanılabilir. İçeriği, ispirtolu çözeltilerin ve klorun aksine insan vücudu için herhangi bir tehlike oluşturmamaktadır. Çeşitli bakteri ve virüslerle, özellikle koronavirüs üzerine ‘Plazmalanmış Su’ ile güvenlikli çalışma ortamları üzerine çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir.”

Tamer AKAN, 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak akademik hayata başladı. National Institute for Laser, Plasma and Radiation Physics/ROMANYA, Constanta Ovidius Üniversitesi/ROMANYA, Old Dominion Üniversitesi/ABD ve Frenk Reidy Biyolektrik Merkezi/ABD’de akademik ve bilimsel çalışmalar yaptı. Türk Fizik Derneği Ankara Şubesi ve Eskişehir Temsilciliği Başkanlığı yapan AKAN halen Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Profesör olarak görev yapmaktadır ve Soğuk Plazma Laboratuvarının yürütücüsüdür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s