ESOGÜ 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleşti

Üniversitemiz 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni, ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Açılış etkinlikleri ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak tarafından ESOGÜ Atatürk ve Gençlik Anıtı’na çelenk konulmasını takiben, Eskişehir Milletvekilli Dr. Jale Nur Süllü, akademik ve idari personelin de katılımıyla saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Anıttaki törenin ardından ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki açılış törenine geçildi.

Tören, Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan, Metin Nurullah Sazak, Dr. Jale Nur Süllü, Anayasa Mahkemesi üyesi Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal ve yargı temsilcileri, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Vali Yardımcıları, Rektör Yardımcıları, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, akademisyenler ve öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, ESOGÜ tanıtım filmi gösterimiyle devam etti.

Törenin ilk konuşmasını yapan ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, COVID-19 tedbirleri kapsamında uzaktan eğitimle geçirilen bir buçuk yılın ardından yüz yüze eğitime başlamanın tarifsiz sevinci içinde olduğunu ifade etti. ESOGÜ’lülerin başarıları ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin, bu yıl da cazibe merkezi haline geldiğini belirterek %100’e yakın doluluk oranı ile 33 binden fazla öğrenciye ulaştıklarını söyledi. Rektör Prof. Dr. Şenocak, değişen dünya koşulları ile birlikte üniversitelerin bilgiyi üretme, koruma ve aktarma misyonunu aştığı, bilginin üretiminden ve entegrasyonundan da sorumlu olduğunu kaydederek kurulduğu günden bugüne öncülük, girişimcilik ve yenilikçilik gibi değerleri ilke edinen Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin tüm standartlarını uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir düzeye taşıyacak yeniliklerle yoluna devam ettiğini söyleyerek, “ESOGÜ olarak hedeflediğimiz Dijital stratejimiz ile ‘Daha iyi ve sürdürülebilir yaşamak, çalışmak ve ekonomik faaliyette bulunmak’, ‘Dijital eğitim ve öğretimi güçlendirmek’, ‘Verilerden bilgi ve yenilikler yaratmak’, ‘Teknolojik egemenliği güvence altına almak’ odak noktalarında ülkemize katkıda bulunmak istiyoruz” dedi. ESOGÜ’nün pek çok alanda tesis ettiği Üniversite-Sanayi işbirliği ile bilginin akademiden ekonomiye transferini sağladığını kaydeden Rektör Prof. Dr. Şenocak, ESOGÜ öğrencilerinin gerek akademik gerekse sosyal ve kültürel anlamda donanımlı, ülkesinin geleceği için çalışan ve üreten bireyler olarak yetişmesinin asli görev ve hedefleri olduğunu dile getirerek yeni akademik yılın tüm ESOGÜ öğrencilerine, öğretim üyelerine ve ülkemize hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan bir akademisyen olarak akademik yıl açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Akıl özgürlük ve çeşitlilik alt başlıklarında üniversitenin anlamı üzerine konuşan Prof. Dr. Arslan; aklın kullanılmaması durumunda en büyük despotizm olan vesayetçiliğin baş gösterdiğini, bunun aşılmasının üniversite özerkliğinden ve bireysel özgürlükten geçtiğini belirterek bunların Anayasa Mahkemesinin kararlarında çok sık vurgulandığını kaydetti. İdari, mali ve bilimsel özerkliğin üniversite özerkliğinin de ayrılmaz parçası olduğunu belirten Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Arslan, bunlardan birine yönelik müdahalenin diğerlerini de etkileyeceğini, üniversite özerkliğini sakatlayacağını belirtti. Mahkemenin ilgili davalarda akademik özgürlükleri de konu edindiğini, bunun serbestçe bilimsel faaliyetlerde bulunma anlamında kullanıldığını ifade etti. Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Arslan öğrencilere “Aklını kullanan özgür bireyler olarak ne olursanız olun kendiniz olun, aklınızı ve beyninizi kimseye ama hiçkimseye kiraya vermeyin, başkalarının sizi araçsallaştırmasına asla razı olmayın” diye seslendi.

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız misafirleri ve öğrencileri Eskişehir’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek yeni akademik yılda öğrencilere başarılar diledi.

Açılış töreni Anayasa Mahkemesi üyesi Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez’in verdiği “Yeni bir hak arama yolu olarak Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru” konulu akademik yılın ilk dersi ile tamamlandı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s