Dental İmplantolojide Kemik Oluşturma

Dental implantoloji ağızdaki eksik dişlerin yerine konmasını sağlayan, diş hekimleri tarafından çok yaygın olarak uygulanan bir yöntem. Geliştirilen son ileri tekniklerle, uygulanması zor olan üst ve alt çenedeki arka bölgelere dahi kemik yükseltme işlemleri sonucu başarılı bir şekilde implant tedavisi yapılabiliyor. Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömür Dereci ESOGÜ Gündem Programı’nda kemik yükseltme işlemlerini anlatıyor. ESOGÜ Çene Cerrahisi Kliniği’ne ayda yaklaşık iki bin hastanın geldiğini, 400’ünün ameliyat sürecine alındığını, ortalama 100 hastaya da implant ve kemik ekleme operasyonu gerçekleştirdiklerini söylüyor.

Kemik Yükseltme Teknikleri

Doç. Dr. Dereci implant takılması uygun olmayan kemik yapılarına sahip kişileri ileri teknolojilerle sağlıklarına kavuşturduklarını söyleyerek yaptıkları işlemlere şu bilgilendirmede bulunuyor: “Dental implantlar çene kemiğinin içerisine küçük bir cerrahi operasyonla yerleştirilir ve daha sonra da üzerine protez dişler yapılır. Tabii her çene ve her ağız implant koyulması için uygun değildir. Çünkü implant koymak için belirli bir kemik yüksekliğini ihtiyacımız var ve implantları yerleştirmek için 8 mm en az kemik yüksekliğine ihtiyacımız var. Biz bu kemik yüksekliğini elde edemeyince kemik yükseltme işlemleri uyguluyoruz. Kemik yükseltme işlemleri ve yeni gelişen teknoloji, yeni uygulanan biyomateryallerle, yeni uygulanan tekniklerle, kemik üretme teknikleriyle artık dental implantoloji çok gelişti. Biz artık çenelerde implant koyulamayan yerlere de bu bahsettiğim yeni tekniklerle implant yerleştirebiliyoruz. Artık neredeyse implant koyulamayan yer kalmadı da diyebiliriz.”

Kemik oluşturma işlemlerinde çeşitli teknikleri kullandıklarını, yurt dışında kemik yükseltme işlemi ile ilgili ne kadar işlem varsa aynılarının ülkemizde de uygulandığını belirten Doç. Dr. Dereci, dental implantolojinin çok gelişmiş durumda olduğunu ve bu teknikleri ESOGÜ Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Kliniği’nde başarılı bir şekilde uyguladıklarını söylüyor. Sadece bölgesel değil, çevre illere de hizmet verdiklerini kaydeden Doç. Dr. Dereci, ayda yaklaşık 400’e yakın lokal ameliyat yaptıklarını sözlerine ekliyor. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s