Erasmus Programı ESOGÜ’lüleri Bekliyor

Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Birimi Koordinatör Yardımcısı Öğretim Görevlisi Madina Yörük ESOGÜ Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezinin hazırladığı ESOGÜ Gündem programında öğrenci, akademik ve idari personele düzenlenen yurt dışı programlarını anlattı.

Uluslararası İlişkiler Birimi olarak Erasmus programı yürüttüklerini söyleyen Yörük, programın yurt dışında öğrenim görme ya da staj yapma imkânı sağladığını belirterek şöyle konuştu: “Öğrencilerimiz bir ya da iki dönem yurt dışında, Avrupa ülkelerinde ya da Avrupa dışı ülkelerde eğitim görebiliyor. Program bunun için öğrencilere burs desteği sağlıyor. Staj programında da öğrenciler en az iki ay en fazla on iki ay yurt dışında staj yapabiliyor. Kendi bölümlerinde zorunlu staj yapması gerekmeyen öğrenciler de Erasmus’a başvurup yurt dışında staj imkânı elde edebiliyor. Yurt dışındaki bu süreçler oku uzatmıyor, dersler eşleştirilebiliyor. Böylece öğrenci döndükten sonra hiç dönem kaybı yaşamadan yurt dışı deneyimi kazanmış oluyor. Erasmus programının amacı, öğrencilerin başka bir kültür görmesi, yabancı dile maruz kalmasıdır. O yüzden öğrencilerimiz kesinlikle Erasmus öğrenim ve Erasmus stajdan yararlanmalıdırlar diye düşünüyorum. Çünkü dönen öğrencileri biz görüyoruz, bambaşka olarak dönüyorlar.”

Akademik personelin Erasmus programı kapsamında yurt dışına gidip ders verebildiğini, idari personelin de gözlem yapabilme imkânı elde edebildiğini belirten Yörük, Uluslararası İlişkiler Birimi’nin (iro.ogu.edu.tr) sayfasının ziyaret edilmesi, başvuru süreçlerinin takip edilmesi çağrısında bulundu.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s