Bisküvilik Buğday Çeşidi “Kanatlı”ya Tescil

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Yaşar Karaduman’ın yürütücülüğünde TÜBİTAK 1003-Öncelikli Alanlar “Bisküvilik Kalitesi Yüksek Genotipler Geliştirilmesi ve Yerel Popülasyonların Bisküvilik Kalitesi Bakımından Taranması” isimli proje kapsamında “Kanatlı” ismiyle geliştirilen yeni bir bisküvilik buğday çeşidi, Tohumluk Tescil Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü tarafından tescillendi.

Proje kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce “Buğday Islah Projesi” ile geliştirilen hatlar kullanıldı. Kullanılan hatların üç yıllık deneme çalışmaları sürecinde yirmi bir çevrede yetiştirilerek teknolojik kalite, agro-morfolojik, hastalık ve moleküler özellikleri test edildi. Üretilen bisküvilik buğdaylardan aynı zamanda ETİ Gıda A.Ş. AR-GE biriminde bisküvi üretimi yapıldı; kalitesi kontrol ürünler ile kıyaslanarak değerlendirildi. Tüm parametreler bakımından öne çıkan buğday hattı “Kanatlı” olarak isimlendirilerek tescillendi.

Projeyi yürüten yetkililerin verdiği bilgiye göre; özellikleri bakımından erkenci, kuraklığa dayanıklı ve geniş adaptasyon kabiliyetine sahip olan “kanatlı” bisküvilerde doğrudan kullanılabilecek ve sektörün talep ettiği hamuru sağlayacak bir çeşit olarak öne çıkıyor. Yerli ve milli imkânlarla geliştirilen ve ekmek üretiminde de kullanılabileceği öngörülen “Kanatlı” adlı buğday çeşidinin Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından kısa sürede tohum firmaları ve çiftçilere ulaştırılması ve 2023-2024 tarım takviminde tarlalarda olması hedeflenirken bölgesel ve ulusal kalkınmaya da önemli bir katkı sağlanacağı öngörülüyor.

Dr. Öğr. Üyesi Karaduman’ın geliştirdiği “Karaduman” isimli buğday çeşidi de geçtiğimiz aylarda tescillenerek üretime kazandırılmıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s