Azerbaycan Kültür ve Sanat Günleri Başladı

Azerbaycan Büyükelçiliği ile Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi (UNEC) işbirliğinde ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ev sahipliğinde, ‘Bir Millet İki Devlet’ kavramıyla düzenlenen iki gün sürecek “Azerbaycan Kültür ve Sanat Günleri”, Kongre ve Kültür Merkezi’nde başladı.

Etkinlik açılışı Azerbaycan Milletvekili Fazil Mustafa, Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Reşad Mammadov, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Osman Soydal, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nuray Akçasoy, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Eskişehir Vali Yardımcısı Salih Altun, Mahmudiye Kaymakamı Harun Reşit Han, Eskişehir Emniyet Müdür Vekili Tevfik Erhan Şahin, Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Narmina Mustafayeva, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Geray Museyev ve Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Arslantaş, Prof. Dr. Kamil Çolak ve Prof. Dr. Rifat Edizkan ile çok sayıda davetlinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.   

Kongre ve Kültür Merkezi fuaye alanında yapılan “Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği Resim Sergisi” açılışı ile başlayan etkinlikler, ana salondaki açılış programı ile devam etti.  Açılışta konuşan Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Geray Museyev, etkinliğin Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü olan 28 Mayıs’a yakın bir döneme denk gelmesinin önemli olduğunu belirtirken, Azerbaycan Kültür ve Sanat Günleri’nin düzenlenmesine desteklerinden dolayı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak ve Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edalet Muradov’a teşekkür etti.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkinin devletlerarası ilişkinin çok ötesinde kardeşler arası bir ilişki olduğunu belirterek, Azerbaycan ve Türkiye’nin aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi paylaşan, kederde ve sevinçte birlikte olan tek millet ve iki devlet olduğunu kaydetti. 1991 yılında bağımsızlığını ilan ettiğinde Azerbaycan’ı ilk tanıyan devletin Türkiye olmasının tesadüf olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Şenocak, Türkiye’nin kuruluşundan bu yana her alanda Azerbaycan’a destek verdiğini ve ülkelerimiz aramızdaki ilişkinin bir çıkar ilişkisi değil kardeşlik ilişkisi olduğunu ifade etti. Azerbaycan’ın kuruluşundan itibaren otuz yılı aşkın süre boyunca Karabağ’daki dış destekli Ermeni işgali ve mezalimi ile mücadele ettiğini belirten Prof. Dr. Şenocak, yıllarca süren bekleyişin ardından kardeş Azerbaycan’ın 2020 yılında 44 gün süren savaşın ardından Ermenistan’a karşı büyük bir zafer elde ettiğini ve bu zaferin de savaş boyunca bütün imkânları ile kardeş Azerbaycan’ın yanında durmuş olan Türk halkı ve devletini gururlandırdığını kaydetti. Prof. Dr. Kemal Şenocak Azerbaycan Büyükelçiliği ve Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi’ne Azerbaycan Kültür ve Sanat Günleri kapsamında hazırladıkları güzel program için teşekkür etti.

Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Reşad Mammadov, Azerbaycan’ın 1991’deki bağımsızlığının ardından geçen otuz sene boyunca savaşlar, toprak kayıpları, işgaller gördüğünü, nüfusunun yedide birinin yerinden edildiğini ama Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in 1993’te yönetime gelmesinden itibaren de her alanda gittikçe güçlenerek Kafkasya bölgesinin güçlü bir devleti haline geldiğini ifade etti. Dünyada Türkiye ve Azerbaycan gibi halkların sevgisi, kan kardeşliği ve devlet başkanlarının arkadaşlığı ve kardeşliği ile birbirlerine bağlı olan böyle iki devletin olmadığını belirten Reşad Mammadov, iki devletin ilişkilerinin Türkiye ve Azerbaycan halklarının paylaştığı ortak tarih, kültür ve değerler üzerine kurulduğunu ifade etti. Reşad Mammadov Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak ve UNEC Rektörü Prof. Dr. Edalet Muradov başta olmak üzere etkinliğe emeği geçen herkese teşekkür etti.

Azerbaycan Milletvekili Fazil Mustafa, Türkiye ve Azerbaycan’ın bir arada olması ve geleceğin projelerini birlikte üretmesi, Türk Konseyi’nin kurulması ve Türk devletlerinin uluslararası örgütlerde birbirine destek verir durumda olmasını kırk yıl önce kimsenin düşünemeyeceğini ama bugün bunun olduğunu ve değerinin bilindiğini kaydetti. Türk dünyasının birlik nüvesini Türkiye-Azerbaycan birliğinin oluşturduğunu belirten Fazil Mustafa, bu birliğin ortak geleceğimiz için çok güzel ufuklar açtığını ifade etti. Fazil Mustafa bu tür etkinliklerin Azerbaycan’ın Türkiye’de tanıtımı açısından çok önemli olduğunu da vurgulayarak, Azerbaycan Kültür ve Sanat Günleri’nin düzenlenmesine katkı sağlayan herkese teşekkür etti.        

Protokol konuşmalarının ardından plaket takdimleri gerçekleştirildi. Sonrasında Hazar Azerbaycan Halk Dansları Derneği Dans Grubu Gösterisi ve Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Kültür Merkezi Konseri ile ilk gün programı tamamlandı. Azerbaycan Kültür ve Sanat Günleri’nin ikinci gününde ise Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Kültür Merkezi sanatçıları yine Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Yarımçıq qalmış…” adlı tiyatro oyununu sergileyecek. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s