Hurda Malzemelerden En İlkel ve Güçlü Robot

Üniversitemiz hurda malzemelerden yapılan “Hebokon Kötü Robot Yarışması”na ev sahipliği yaptı. Danışmanlığını ESOGÜ Endüstri Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. İnci Sarıçiçek’in yaptığı Eskişehir Mühendislik Topluluğu (ESOES) kulübü tarafından düzenlenen yarışma ilgiyle karşılandı.

Yarışmanın adını taşıyan Japonca “heboi”; “beceriksiz”, “kalitesiz”, “yetenek yoksunu”, “utanç verici” gibi anlamlara gelen “Hebokon”da hurda oyuncak ve kırtasiye ürünlerinden en ilkel ve güçlü robotun yapılması amaçlandı. Basit robotların yapılması için özel kuralların uygulandığı yarışmada tüm takımlar, robotlarını kendilerine verilen temel parçalarla geliştirdi.

ESOGÜ, Hacettepe Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan 16 takım, robotlarını etkinlik alanındaki parça havuzunda bulabilecekleri envaiçeşit oyuncak, hurda ve robotik ürünüyle tamamlayıp turnuva usulünde yarıştı. Hazırlanan robotlar 50×100 cm boyutlarındaki ringde birbirlerine karşı savaşarak ayakta kalma mücadelesi verdi. Yarışmada, ESOGÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencilerinden Mehmet Akif Sinan, Oğuz Za, Yağız Sedat Metin ve Sefa Demiral’ın kurduğu Pulsar takımı birincilik elde ederek bin liralık ödül kazanırken Berbots Takımı ikinci oldu. ODTÜ’den Metubot takımı üçüncü oldu.

“Bizimki ise tam tersine giden bir yarışma”

Üniversitemiz Elektrik Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencisi ve ESOES Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Server Karahan Sarıkaya, “Dünyada ve ülkemizdeki robot yarışmaları aldı başını gidiyor, çok teknolojik yarışalar yapılıyor. Bizimki ise tam tersine giden bir yarışma. Yarışmacı takımların çok basit parçaları var. Sadece pilleri ve motorları var, kendilerine oyuncak parçaları ve kırtasiye ürünleri verdik. Bir buçuk saatlik sürede yapabildikleri en basit hareket eden robotu yapıyorlar ve yarışmaya çıkıyorlar” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s