Maske Kullanımında Sık Yapılan Yanlışlar

Covid-19 virüsü ile tanışalı altı ay oldu ve aşı bulununcaya kadar yapılabilecek tek şey koruma önlemlerini etkili sürdürmek. Mesafeyi sağlama ve temizlik kuralları nispeten bilinen uygulamalar, ancak maske takma alışkanlığı edinmek süreç gerektirmekte. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Neşe Çelik, yanlış maske kullanımının hastalığı bulaştırma tehlikesi yarattığı uyarısında bulunarak sık yapılan yanlışları anlattı.

Covid-19 Virüsünden Korunabilmek İçin Maske Doğru Kullanılmalı!

ESOGÜ SBF Dr. Öğretim Üyesi Neşe Çelik, “maskeler her yere temas ediyor! Maskeyi kullanmadığımız zamanlarda masaya, arabaya cebimize, çantamıza bırakıyor sonra alıp tekrar takıyoruz. Böylece eşyalarla kirlenen maske, hastalık bulaştırabiliyor. Bunun yerine maskenizi temiz olduğunu bildiğiniz bir yere (temiz bir poşet içine olabilir) bırakıp tekrar alabilirsiniz” diyerek sık yapılan yanlışları şöyle sıraladı: 

ESOGÜ SBF Ebelik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Neşe Çelik
  • Ortak maske kullanılıyor: Maske takmayı unuttuğunuzda yanınızdaki kişi (bu genellikle aile üyesi oluyor) kendi kullandığı maskeyi verip sizi maskesizlikten kurtarıyor. Ancak maske sahibinden size hastalık bulaşabilir. Herkesin maskesi kendine ait olmalıdır. Başkalarının maskesini kullanmayınız.
  • Kullanılmayan kirli maskeler etrafa virüs yayıyor: Kullanılmayan maskeler kapalı çöp kutuları yerine gelişigüzel çevreye atılıyor. Hem hastalığın bulaşının devam etmesine hem de çevre kirliliğine neden oluyor. Kirlenen maskeleri kapalı çöp kutularına atmalıyız.
  • Günlerce hep aynı maske kullanılıyor: Maskeler kısa sürede kirlendiği için değiştirilmelidir. Özellikle çok kalabalık ortamlara girdikten sonra maske üzerindeki kirlilik artar bu nedenle maskenin değiştirilmesi gerekir.
  • Maske takılıyken el, maske ile sürekli temas ediyor: Elleriniz kirli olabilir ve temas ettiğiniz maskeyi kirletebilirsiniz. Ayrıca maske teması ile eliniz kirlenir ve diğer temas ettiğiniz yerlere virüs bulaştırabilirsiniz. Maske kullanırken ağız ve buruna temas etmeyiniz.
  • Maskeliyken burun açıkta bırakılıyor veya maske çene altında tutuluyor: Bu kullanım, maskenin koruyuculuğunu azaltır ve hastalığın bulaşının kolaylaşmasını sağlar, bu şekilde kullanımı doğru değildir. Maske ağız ve burunu tam kapatacak şekilde kullanılmalıdır.
  • Kirlenen maske ile temastan sonra eller yıkanmıyor: Maske sizi korumaya devam ederken üzerinde toz kir ve filtrelediği virüsleri tutar. Kirli bir maskeyi ellediğinizde virüs size geçer ve ellerinizin ağız ve burnunuza teması ile hastalık bulaşabilir. Bu nedenle maskenizi çıkarıp çöpe attıktan sonra ellerin hijyen kurallarına göre yıkanması gerekir.
  • Kirli ellerle temiz maskeye dokunulmamalı: Ellerinizi yıkadıktan veya dezenfekte ettikten sonra temiz maskenizi takın. Yıkayamıyorsanız maskenin ağız ve burun kısmına gelen iç/dış yerlerine dokunmadan bağlarından maskenizi takınız. Kirli ellerle maskeye, maskeden de ağız ve buruna temas ile hastalık bulaşabilir.

Maskeyi doğru kullanmak, sizi ve sevdiklerinizi Covid-19 virüsü hastalığından korumanın önemli bir parçasıdır. Yanlış kullanım ile hastalığı bulaştırmayalım.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s