TEKNOFEST’ten ESOGÜ’lü Öğrencilere Ödül

Üniversitemiz Mühendislik Projeleri Geliştirme Kulübünün geliştirdiği Su Yüzeyi Temizleme Robotu, TEKNOFEST 2020’de Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışmasının ‘Üniversite ve Üstü’ kategorisinde ikinciliğe layık görüldü.

Bu yıl Gaziantep’te düzenlenen TEKNOFEST’te ESOGÜ’yü, Mühendislik-Mimarlık Fakültesinin farklı bölümlerinde okuyan Serdar Sallantı ile Ersin Molla, Miraç Yüksel Çelik, Mehmet Can Alpay, Samet Aruca ve Sami Mert temsil etti. Öğrenciler madalya, kupa ve 10.000 TL’den oluşan ikincilik ödülünü T3 Vakfı (Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’ın elinden aldı. Pandemiye rağmen büyük bir özveri ile çalıştıklarını belirten ESOGÜ‘lü öğrenciler, 8 ayda tamamladıkları projenin geliştirilmesi aşamasında kendilerine maddi ve manevi destek sağlayan Depares ve Proge A.Ş.’ye teşekkürlerini sundular.

Su kaynaklarını temizleme amacıyla geliştirilen su yüzeyi temizleme robotu, sensörsüz olarak sadece kamera ve görüntü işleme teknolojisi yardımı ile çalışıyor. Nesnelerin uzaklık, renk, şekil gibi birçok özelliğini belirleyebilen robot, plastik ve yağ atıklarını konveyör bant sistemi ile atık deposuna ulaştırıyor. Çevreci robot ile kirli su kaynaklarının atıklardan arındırılması hedefleniyor.

Yerli sanayi üretimine ilişkin geliştirdikleri çeşitli projelerle öne çıkan ESOGÜ Mühendislik Projeleri Geliştirme Kulübü, geçtiğimiz sene de TEKNOFEST’te üçüncülük ödülü kazanmıştı.

Su Yüzeyi Temizleme Robotu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s