Pandemide Obezite Arttı!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi Uzman Diyetisyeni Anıl Çiğdem Uygur, pandemi sürecinde, dünya ve Türkiye genelinde çocuk, ergen ve yetişkinlerde obezitenin arttığını, obezitenin koronavirüse yakalanma riskini artırdığını belirterek sağlıklı ve dengeli beslenmenin hayati önem taşıdığını söyledi.

ESOGÜ Haber’e açıklama yapan diyetisyen Uygur, sosyal izolasyon döneminde ev tipi beslenmenin faydalarından gerektiği gibi yararlanılamadığını belirterek “Çoğu ailede düzenli yemek pişirilmesine, sofra kurulmasına, annelerin mutfakta geçirdiği sürenin artmasına rağmen kilo artışı kaçınılmaz olmuştur. Yeme davranışlarının pandemi stresinden etkilendiğini; iştahsızlık, aşırı yeme, tıkınırcasına yeme (binge eating) olarak ortaya çıktığını görmekteyiz. İzolasyon döneminde yaşanan stres, uyku düzensizliklerine yol açmıştır. Uyku düzeni ve kalitesindeki bozulmayla beraber, beyindeki ödül merkezlerini uyaran yüksek yağ, yüksek tuz, yüksek şekerli yiyeceklere yönelim; fast food, şekerli içecek ve işlenmiş besin tüketimi; ekran başında geçirilen süre; hareketsizlik artmıştır. Tüm bu faktörler obeziteye sebep olmuştur” açıklamasında bulundu.

Freepik.com

Obez Çocukların A, E, C Vitaminleri Düşük

Pandemi sürecinin, çoğu çocuğun sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirterek “Okulların kapalı kaldığı süre boyunca, çocuk ve adölasanların fiziksel aktivite düzeyleri düşmüş, sportif aktiviteleri azalmış/hiç kalmamış, ekran maruziyetleri ve uykuda geçirdikleri zaman ile cips, kırmızı et, şekerli içecek tüketimleri artmıştır. TV ve bilgisayar oyunları; hareketsizliğe ve uyku düzensizliklerine sebep olmakta, fast food besin ve şekerle tatlandırılmış içecek tüketimini artırmaktadır. Obez çocukların A, E ve C vitamininden zengin olan sebze ve meyve tüketimleri düşüktür. Bu vitaminlerin yetersiz alınması, bağışıklık yanıtını düşürmektedir” dedi.  

Obez Bireylerin Koronavirüse Yakalanma Riski Daha Yüksek

Diyetisyen Uygur, obezite ve obezite ile ilişkili hastalıkların Covid-19 için risk oluşturduğunu kaydederek şöyle devam etti:  “Mart 2020’den beri, obezite ve Covid-19 arasındaki ilişki bilinmektedir. Beden Kitle İndeksi (BKİ) 35 kg/m2’nin üzerinde olan bireyler ile 25 kg/m2’nin altında olan bireylerin karşılaştırıldığı bir çalışmada, obez bireylerin koranavirüse yakalanma riskinin yedi kat daha fazla olduğu bulunmuştur. Hastalığa yakalanma oranları gibi, entubasyon oranları da yüksektir ve obezler yoğun bakımda daha uzun süre kalmaktadır. Obez bireylerin başka sağlık problemleri de olduğu için, bu kişilerde koronavirüs daha ağır bir tablo ile seyretmektedir.”

Photo by Chan Walrus on Pexels.com

Maske, Mesafe, Temizlik + Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Covid-19 ile mücadelede maske, mesafe ve temizlik kurallarına ek olarak sağlıklı ve dengeli beslenmenin de oldukça önemli olduğunu belirten diyetisyen Uygur “Covid-19’dan korunmak için; sağlıklı kilodaysanız bunu koruyunuz. Eğer, Beden Kitle İndeksiniz 28’in üzerindeyse, karın çevresinde yağlanmanız fazlaysa, tıbbi diyet tedavisi ve fiziksel aktivite ile beraber, yavaş yavaş, sağlıklı kilo hedefinize ulaşınız. Bunu sağlamak için, yaşam tarzınızı değiştirmeniz ve kazandığınız sağlıklı alışkanlıkları korumanız gerekmektedir. Hem obeziteden hem de Covid-19 ve diğer viral enfeksiyonlara karşı korunmak için yeterli ve dengeli beslenmek anahtar rol oynamaktadır. Ülkelerin Covid-19 Beslenme Rehberleri, benzer önerileri sunmaktadır: Her ülkenin kendi beslenme rehberi temel alınmalıdır. Pandemi sürecinde, alışverişinizi haftalık veya aylık olarak planlayın, yüksek yağ ve rafine karbonhidrat tüketimini azaltın, sebze ve meyve tüketimini artırın, şekerle tatlandırılmış içecek, işlenmiş et, hazır besin, fast food ve şeker alımını sınırlandırın. Yetersiz beslenme veya obezite hastalığınız varsa bilinçsizce ilaç, takviye kullanmak ya da sağlıksız diyet yapmak yerine yeterli ve dengeli beslenin; gerekirse profesyonel yardım talebinde bulunmaktan çekinmeyin” tavsiyesinde bulundu.   

Dinlemek için: https://open.spotify.com/episode/0LoTWrla4G1r7L4ohxBCPp

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s