ESOGÜ Geleceğe Nefes Oldu

             Üniversitemiz Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında 100 adet fidanı toprakla buluşturdu. Fidan dikim etkinliği Rektör Prof. Dr. Kemal Şenocak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Arslantaş ve Prof. Dr. Kamil Çolak, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özden Tezel, Genel Sekreter Bayram Kaplan, Daire Başkanları, idari personel ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında ESOGÜ Merkezi Araştırma ve Uygulama Merkezi (ARUM) çevresine 100 adet Amerikan diş budak fidanı dikildi. İlk fidana can suyu veren ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Şenocak, bu yıl, 11 Kasım Ağaçlandırma Seferberliği etkinliğinin üçüncüsünü gerçekleştirdiklerini belirterek toprakla buluşan fidanların orman yangınlarının verdiği hasarı az da olsa telafi etmesi temennisinde bulundu. Bu ay içerisinde 300 fidanı daha peysaj alanlarına dikeceklerini söyleyerek etkinliğe katılanlara teşekkürlerini iletti.

Etkinlik, fidanların toprağa yerleştirilmesi ve can sularının verilmesi ile son buldu.

Toprakla buluşturulan diş budağı fidanlarının 6-7 sene içerinde ağaç olması bekleniyor. Bu fidanlar zeytingiller familyasından gelmesi, süs ağaçları arasında yer alması, dayanıklı olması, gölgelik alan oluşturması ve 30 metreye kadar uzayabilmesi ile biliniyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s